İş Ararken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İş Görüşmeleri;

  • Randevu tarihinizi ve saatinizi mutlaka kontrol edin sakın geç kalmayın.  Unutmayın ilk izlenim çok önemlidir.
  • İlk görüşmede duruşunuz, beden diliniz, konuşmanız ve giyim kuşamınız vs. çok önemlidir. Daima kendinden emin, sempatik, kibar ve ne istediğini bilen bir çizgide hareket edin.
  • Mülakata gireceğiniz işyeri hakkında önceden araştırma yapın. Bu işi ne kadar çok istediğinizi ve profesyonelliğinizi karşı tarafa bu sayede hissettirebilirsiniz.
  • İş görüşmesi yaptığınız kişi ile göz teması kurmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Bu sizin kararlılığınızın göstergesidir

 

“Neden İş Bulamıyorum?” diyorsanız öncelikle kendinizi güncelleyin. Ne aradığınızı, ne istediğinizi ve neler yapabileceğinizi mutlaka netleştirin yani önce “KENDİNİZİ TANIYIN”.

İş ararken ilk başta yüksek beklentilerle iş aramayın unutmayın ki yüksek beklenti için ilk öncelikle bir işe kabul edilmeniz ve o işte başarılı olup kariyer basamaklarını tırmanmak zorundasınız.

İş ararken en önemli noktalardan biride doğru işe doğru insan anlayışıdır. Bu anlayıştan hareketle sizin için en doğru ve vasfınıza en uygun işe başvuru yapın aksi halde hayal kırıklıklarınız artabilir bir müddet sonra umutsuzluğa düşebilirsiniz.

Mevcut iş tecrübeniz, eğitiminiz vs. size iş bulmada fayda sağlamıyorsa İŞKUR, Halk eğitim merkezleri, Belediyeler vb. kurumlar tarafından açılan meslek kurslarına katılım sağlayarak personel ihtiyacı olan alanlarda mesleki eğitimler almayı unutmayın

Acil iş bulmanız gerekiyorsa daha iyi ve hayalinizdeki işi bulana kadar elinizdeki alternatifleri mutlaka değerlendirin.